8

Sutelktinio finansavimo iškilimas ir jo simbiozė su socialinėmis įmonėmis

Sparčiai besivystančioje socialinio verslo srityje susiklostė simbioziniai socialinių įmonių ir sutelktinio finansavimo galios santykiai. Kadangi tradiciniai finansavimo šaltiniai dažnai neatitinka unikalių tikslų siekiančių organizacijų poreikių, sutelktinis finansavimas tapo transformuojančia priemone, suteikiančia socialinėms įmonėms galimybę gauti išteklių, reikalingų jų poveikiui didinti ir neatidėliotinoms visuomenės problemoms spręsti.

 

Sutelktinis finansavimas iš esmės yra mažų pinigų sumų rinkimas iš didelio skaičiaus žmonių, paprastai per interneto platformas. Šis finansavimo demokratizavimas pasirodė esąs ypač patrauklus būdas socialinėms įmonėms, kurioms dažnai sunku pritraukti tradicinių investuotojų, kurie gali būti labiau orientuoti į finansinę grąžą nei į socialinį poveikį, dėmesį ir paramą.

 

Vienas iš pagrindinių privalumų, kuriuos sutelktinis finansavimas suteikia socialinėms įmonėms, yra galimybė pasinaudoti bendruomenės galia. Socialinės įmonės iš esmės yra giliai įsišaknijusios bendruomenėse, kurioms jos tarnauja, o jų misija grindžiamas etosas atitinka vis daugiau socialiai sąmoningų žmonių. Sutelktinio finansavimo platformos šioms socialinėms įmonėms suteikia galingą kanalą tiesiogiai bendrauti su rėmėjais, leidžiantį joms dalytis savo istorijomis, parodyti savo poveikį ir sutelkti kolektyvinę bendraminčių paramą.

 

Šis į bendruomenę orientuotas lėšų rinkimo metodas socialinėms įmonėms turi keletą privalumų. Pirma, tai suteikia joms galimybę pasiekti daug platesnį potencialių rėmėjų ratą, kuris gerokai pranoksta tradicines institucinių investuotojų ar vietos filantropijos tinklų ribas. Pasinaudodamos pasaulinio masto sutelktinio finansavimo platformomis, socialinės įmonės gali pritraukti rėmėjų iš viso pasaulio, kurie dalijasi jų vertybėmis ir nori prisidėti prie jų tikslo.

Antra, pats sutelktinio finansavimo veiksmas gali būti galinga rinkodaros ir patvirtinimo priemonė socialinėms įmonėms. Sėkmingai užbaigus sutelktinio finansavimo kampaniją ne tik gaunamas reikiamas finansavimas, bet ir platesnei visuomenei pranešama, kad įmonės misija ir sprendimai sulaukė didelio rėmėjų būrio dėmesio. Šis patvirtinimas gali būti ypač svarbus ankstyvaisiais socialinės įmonės plėtros etapais, nes padeda didinti patikimumą, pritraukti papildomų investuotojų ir atveria duris naujoms partnerystėms bei galimybėms.

 

Be to, sutelktinio finansavimo procesas dažnai skatina didesnį socialinės įmonės rėmėjų įsitraukimą ir nuosavybės jausmą. Tiesiogiai prisidėdami prie įmonės sėkmės, šie rėmėjai investuoja į jos ilgalaikį augimą ir poveikį. Šis suinteresuotųjų šalių dalyvavimo jausmas gali pasireikšti nuolatiniu rėmimu, populiarinimu iš lūpų į lūpas ir net tolesne finansine parama, nes įmonė toliau plečiasi ir vystosi.

 

Socialinių įmonių ir sutelktinio finansavimo simbiozė taip pat apima unikalius šių tikslo siekiančių organizacijų finansavimo poreikius. Kitaip nei tradicinėms pelno siekiančioms įmonėms, socialinėms įmonėms dažnai reikia įvairių finansinių išteklių, įskaitant dotacijas, paskolas ir investicijas į nuosavą kapitalą, kad galėtų palaikyti savo veiklą ir didinti savo poveikį. Sutelktinio finansavimo platformos prisitaikė prie šios įvairialypės finansavimo aplinkos, suteikdamos socialinėms įmonėms galimybę naudotis įvairiais sutelktinio finansavimo modeliais, pavyzdžiui, atlygiu, akcijomis ir aukomis grindžiamomis kampanijomis.

 

Toks lankstumas leidžia socialinėms įmonėms pritaikyti sutelktinio finansavimo strategiją prie konkretaus vystymosi etapo ir joms reikalingos finansinės paramos rūšies. Pavyzdžiui, ankstyvojo etapo socialinės įmonės gali pasinaudoti atlygiu pagrįstu sutelktiniu finansavimu, kad patvirtintų savo koncepciją, suburtų rėmėjų bendruomenę ir užsitikrintų pradinį finansavimą. Subrendusios šios įmonės gali pereiti prie nuosavu kapitalu grindžiamo sutelktinio finansavimo, kad pritrauktų investuotojus, kurie atitinka jų socialinę misiją ir augimo siekius.

 

Be to, atsiradus specializuotoms sutelktinio finansavimo platformoms, orientuotoms į socialinį poveikį ir tvarumą, dar labiau sustiprėjo socialinių įmonių ir sutelktinio finansavimo ryšys. Šios platformos, pavyzdžiui, „Kickstarter” skiltis „Projects We Love” arba „Indiegogo” „Generosity” vertikalė, kuruoja ir išskiria socialines įmones, suteikdamos joms didesnį matomumą ir prieigą prie tikslingesnio socialiai sąmoningų rėmėjų rato.

 

Socialinių įmonių ekosistemai toliau vystantis, tikimasi, kad sutelktinio finansavimo vaidmuo taps dar svarbesnis šių misijos siekiančių organizacijų sėkmei ir tvarumui. Suteikdamas socialinėms įmonėms lankstų, bendruomenės skatinamą finansavimo šaltinį, sutelktinis finansavimas gali demokratizuoti kapitalo prieinamumą, įgalinti novatoriškus sprendimus ir paspartinti teigiamą socialinio verslumo poveikį pasauliniu mastu.

 

Apibendrinant galima teigti, kad socialinių įmonių ir sutelktinio finansavimo simbiozė liudija, kad socialiai sąmoningos bendruomenės kolektyvinės paramos panaudojimo galia yra didelė. Pasinaudodamos sutelktinio finansavimo platformų teikiamomis galimybėmis, lankstumu ir patvirtinimu, socialinės įmonės gali užsitikrinti išteklius, kurių joms reikia savo poveikiui didinti, stiprinti bendruomenės ryšius ir prisidėti prie teisingesnės ir tvaresnės ateities kūrimo.